Ekonomi

ABD faiz oranları enflasyon savaşında 14 yılın en yüksek seviyesine ulaştı!

ABD merkez bankası, dünyanın en büyük ekonomisinde yükselen fiyatları dizginlemek için savaşırken, faiz oranlarını neredeyse 15 yılın en yüksek seviyesine çıkardı.

Federal Rezerv, kilit oranını 0,75 puan daha artırdığını ve hedef aralığını %3 ile %3,25 arasına çıkardığını duyurdu.

Banka, borçlanma maliyetlerinin daha fazla artmasının ve yüksek kalmasının beklendiğini söyledi.

Hareket, enflasyonu kontrol etmenin maliyetinin sert bir ekonomik gerileme olabileceğine dair artan endişeye rağmen geldi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, faiz artırımlarının talebi yavaşlatmak, fiyatları artıran baskıları hafifletmek ve ekonomiye uzun vadeli zarar vermekten kaçınmak için gerekli olduğunu söyledi. Ama bir ücret alacaklarını kabul etti.

Enflasyonu arkamızda bırakmalıyız” dedi. “Keşke bunu yapmanın acısız bir yolu olsaydı. Yok.”

Japonya ve Çin gibi büyük istisnalar dışında neredeyse her ülkedeki bankalar, kendi enflasyon sorunlarıyla mücadele etmek için oranları yükseltirken benzer takaslarla karşı karşıya.

İngiltere Merkez Bankası’nın Perşembe günkü toplantısında art arda yedinci faiz artışını açıklaması beklenirken, Endonezya ve Filipinler de artışa hazırlanan diğer ülkeler arasında yer alıyor.

Analistler, daha pahalı ipotekler, krediler ve kredi kartı borçları şeklinde halka yayılan küresel faiz artışlarının politika yapıcıların beklediğinden daha büyük bir ekonomik yavaşlamaya yol açabileceğinden endişelenmeye başlıyorlar.

Oxford Economics küresel makro araştırma direktörü Ben May, tipik olarak bir resesyonu tanımlayan iki çeyrek daralmadan kaçınsa bile, 2023 dünya ekonomisinin 2020 pandemi yılı hariç on yıldan fazla bir sürenin en zayıf noktasında olması bekleniyor dedi. .

“Açık hale gelen şu ki, enflasyonun sürdürülebilir bir süre boyunca yüksek kalmasına izin vermek ile ekonomiyi resesyona sokmak arasında seçim yapılırsa, [merkez bankası liderleri] ekonomiyi durgunluğa itmeyi ve enflasyonu tekrar düşüşe döndürmeyi tercih ederdi. hedef” dedi.

Faiz oranları ne kadar yükselecek?
ABD’de, Fed, modern tarihinin en hızlı adımlarından birinde oranları yükseltiyor, 40 yılın en yüksek seviyesinde seyreden enflasyona yanıt olarak, yıllarca düşük borçlanma maliyetlerinin ardından keskin bir tersine dönüş.

Fed başlangıçta, koronavirüs pandemisine bağlı tedarik zinciri sorunları azaldıkça sorunların ortadan kalkacağını umuyordu. Ancak petrol ve gıda arzını kesintiye uğratan Ukrayna’daki savaş, sorunu daha da artırdı.

Petrol fiyatları o zamandan beri düşerken, enflasyon baskıları şu anda ekonomide köpürüyor ve en son veriler konut, sağlık ve eğitim maliyetlerinde büyük artışlarla birlikte Ağustos’ta enflasyonun %8,3 olduğunu gösteriyor.

Ücretler yükselirken, ayak uyduramadı ve hane bütçelerine zarar verdi.

Çarşamba günkü faiz artırımı – arka arkaya beşinci – Fed’in bankalardan yılın başında sıfıra yakın borç almaları için talep ettiği oranı 2008’in başından beri ilk kez %3’e yükseltiyor.

Fed’in Çarşamba günü yayınladığı tahminler, politika yapıcıların yıl sonuna kadar %4,4’e ulaşmasını ve 2023’te önceki tahminlerinden keskin bir şekilde daha yüksek olmasını beklediklerini gösteriyor.

Fitch Ratings baş ekonomisti Brian Coulton, “Çarpıcı olan hız” dedi. “Çok hızlı hareket etmek zorundalar ve bu, firmalar ve haneler için sürpriz olma ihtimalinin daha yüksek olduğu anlamına geliyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu