Ekonomi
Trend

Çin’in e-Ticaret devinin hisseleri tepetaklak oldu

Alibaba hisseleri, ABD'de işlem gören Çin hisselerindeki satışların bir parçası olarak Pazartesi günü altı yılın en düşük seviyesine geriledi.

Alibaba, Nio ve Çinli şirketlerin ABD’de işlem gören diğer hisseleri, Başkan Xi Jinping dünyanın en büyük ikinci ekonomisini denetleyen üçüncü dönemini güvence altına alırken, Çin’in büyüme beklentileriyle ilgili endişeler üzerine Pazartesi günü düştü.

İktidardaki Komünist Parti, Xi ile on yılda iki kez düzenlediği kongresini Pazar günü sona erdi ve sadıkları çekirdek ekibine ekledi.

“Çin Komünist Partisi içindeki bir hizip, partinin ve dolayısıyla devletin kontrolünü ele geçirdi. Ona meydan okuyabilecek hiçbir güç merkezi yok. Çin’in hareket ettiği yön daha milliyetçi, piyasa reformlarıyla daha az ilgileniyor ve daha sert. Bannockburn Global Forex’in genel müdürü Marc Chandler Pazartesi günü bir notta yazdı.

Çinli teknoloji şirketlerinin hisseleri, bu sektör, rekabete aykırı davranış ve güvenlik sorunlarıyla ilgili endişeleri dile getiren Pekin düzenleyicileri tarafından bir baskıya maruz kaldığı için düştü.

E-ticaret şirketi Alibaba , New York Menkul Kıymetler Borsası’nda %13’e varan bir düşüşle 62.60$’a düşerek 2016’dan beri görülmeyen en düşük seviyelere ulaştı ve ardından kaybı %11,5’e indirdi. Elektrikli araç üreticisi Nio , düşüşü %9,3’e düşürmeden önce %11’e kadar kayıpla 9,75 dolara düştü.

Nasdaq’ta arama motoru ağır Baidu %12, e-ticaret şirketi JD.com %14 ve e-ticaret teknoloji platformu Pinduoduo %15 düştü. EV üreticisi XPeng , NYSE’de yaklaşık %19 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng Endeksi , hisse senedi göstergesinin seans sırasında %7’den fazla kaybetmesiyle 14 yılın en düşük seviyesine geriledi .

Bespoke Investment Group Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Xi’nin selefi Hu Jintao’nun törensiz bir şekilde dışarı çıkarılmasından sonra ulusal parti kongresinde güç konsolidasyonu, yatırımcıların çıkışlara koşmasına neden oldu” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu