Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeninden asgari ücret müjdesi! Kasım ayında bir zam daha geliyor

Türkiye'nin yüzde 40'nı oluşturan asgari ücretli ve orta gelirli çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücret gündemi git gide kızışıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kuzeni olan gazeteci Cengiz Er, asgari ücrete kasım ayında zam yapılacağını ve 6.700 TL'ye çıkacağını kendi haber sitesinden duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin asgari ücrete ‘enflasyonun üzerinde’ zam yapılacağını açıklamasının ardından asgari ücretle ilgili tartışmalar git gide kızışıyor.

Gazeteci Erdal Sağlam, asgari ücretin 10 bin TL’ye çıkarılabileceğini duyururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni olan gazeteci Cengiz Er’den 84 milyonu ilgilendiren paylaşım geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni Kasım ayını işaret ederek rekor rakamı ilk kez duyurdu.

ASGARİ ÜCRETE ZAM GELİYOR

Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücrete ilişkin Cengiz Er’in sahibi olduğu haber sitesi asgari ücrete üçüncü zammın kasım ayında yapılacağını öne sürdü.

İddiaya göre, asgari ücret yapılacak üçüncü zamla birlikte 6 bin 700 liraya ulaşacak.

Öte yandan daha gazeteci Engin Pınarbaşlı asgari ücrete çalışmaların başladığını ve 8 bin TL olacağını öne sürmüştü. SGK Uzmanı Özgür Erdursun ise, 1 Ocak 2023’de asgari ücretin 7.500 TL olacağını belirtmişti. Vergi Uzmanı Muhammet Bayram ise yüzde 40-45 arasında zam yapılacağını bunun da 8 bin liraya tekabül ettiğini söylemişti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise asgari ücret artış oranı tartışmalarıyla ilgili, “Ekim-kasım-aralık, bu enflasyon rakamlarını göreceğiz. Komisyon, bunu değerlendirecek ve karar verecek. Rakam söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor ya da süreçlerden habersiz” açıklaması yapmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu