Ekonomi
Trend

Geçmişte benzin istasyonunda çalışıyordu! Şimdi 30 milyar dolarlık serveti var

CZ olarak da bilinen Changpeng Zhao, kripto para birimindeki en zengin kişidir. Çin doğumlu Kanadalı patron, 2017 yılında Binance'i kurdu. Zhao, gençliğinde McDonald's'ta çalıştı.

Genellikle CZ olarak bilinen Zhao , kripto para birimindeki en önde gelen insanlardan biri ve sektördeki en zengin kişidir .

Kripto kışı, endüstride büyük kayıplara uğradı ve Zhao da bir istisna değil. Gerçek zamanlı tahmini net değeri, kişisel servetinin zirvesinden çok uzak: Bloomberg Milyarderler Endeksi, net değerinin bu yılın başlarında 95,9 milyar dolara ulaştığını gösteriyor.

2018 Forbes raporuna göre , Zhao’nun kripto para birimine ilgisi 2013 yılında Bitcoin’i ilk öğrendiğinde başladı . Gelişen dijital para endüstrisindeki kariyeri, geliştirme başkanı olarak görev yaptığı Blockchain.info’da başladı.

Zhao, 2017 yılında Binance’i kurdu ve ticaret hacmine göre en büyük kripto para borsası olmasını sağladı. Protokole göre , borsa günlük işlem hacminde yaklaşık 76 milyar dolar işliyor. Bloomberg’e göre Binance yalnızca 2021’de 20 milyar doların üzerinde gelir elde etti. Bloomberg’e göre Binance, en büyük dört rakibinin toplamından daha büyük.

Zhao ve Binance, Insider’ın yorum taleplerine yanıt vermedi.

Forbes’a göre Çinli-Kanadalı olan Zhao, 1980’lerin sonlarında ailesiyle birlikte Vancouver’a taşındı.

Maclean’ın raporuna göre , Zhao’nun babası Shengkai, Çin’deki Kültür Devrimi sırasında kırsal kesime sürgün edilmiş bir profesördü .

Zhao, Eylül ayındaki bir blog yazısında , ailesinin vize almak için Kanada büyükelçiliği önünde üç gün kuyrukta beklemek zorunda kaldığını söyledi. O sırada ayrılabildiği için şanslı olduğunu da sözlerine ekledi.

Shengkai, Maclean’s’e göre British Columbia Üniversitesi’nde doktora yapmak için Kanada’ya göç etti. 1989’daki Tiananmen Meydanı protestolarından sonra Zhao ve ailesi babasını takip ederek Vancouver’a taşındı.

Zhao, kırsal Çin’de büyürken gıda tayınlaması yaşadığını söyledi. Mart ayında Fortune’a verdiği röportajda Zhao , “Et satın almak için bir biletiniz var” dedi. Zhao, Maclean’s’e, Kanada’ya taşınana kadar taze süt içemediğini, çünkü Çin’de bunu bulmanın çok nadir olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu