Ekonomi
Trend

Son dakika: Doları olanlar dikkat! Resmen açıklandı! Merkez Bankası faiz indirimi…

Reuters anketine katılan 20 ekonomistin 13’ü Merkez Bankası'nın yeni yıla kadar faiz indirimlerine devam edeceği görüşünde olduğunu söyledi.

Reuters’ın ekonomik tabloya ilişkin ekonomistlerle gerçekleştirdiği anketin sonuçları açıklandı. Buna göre, Reuters anketinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni yıla kadar faiz indirimlerine devam edeceği sonucu çıktı.

Reuters anketine katılan 20 ekonomistin 13’ü MB’nin bu ay politika faizini 100 baz puan indirmesini bekliyor. Ankete katılan bir kurum haftalık repo faizinin 50 baz puan indirilerek yüzde 11.50’ye çekileceğini tahmin ederken altı kurumsa sabit bırakılacağını öngördü.

2023 SEÇİMLERİ DETAYI

Türkiye’nin son para politikası kararlarının geleneksel ekonomi ilkelerine bağlı olmadığını belirten Credit Suisse, bir araştırma notunda ekonomi yönetiminin bu sürdürülebilir olmayan politika duruşunu devam ettireceğini öngördüklerini belirtti: “Geleneksel politika hareketine doğru dönüşün zamanlaması bize göre siyasi hususlara dayalı, özellikle de 2023 ortasına kadar yapılacak olan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine.”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu