Genel

Brezilyalı politikacı Rio de Janeiro eyaletinde polise el bombası attı

Aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun müttefiki Roberto Jefferson, Pazar günü teslim olmadan önce iki subayı yaraladı.

Bir Yüksek Mahkeme yargıcı daha önce Başyargıç Cármen Lucia’ya hakaret ettiği için tutuklanmasına karar vermişti. Onu tehdit ettiği için zaten ev hapsindeydi.

Bolsonaro, polise ateş açanların tutuklanması gerektiğini söyleyerek tepki gösterdi.

İki polis memuru, eyalet başkenti Rio de Janeiro’nun kuzeyindeki Comendador Levy Gasparian’da düzenlenen saldırı sırasında bir el bombasının şarapneliyle yaralandı. Hastaneye kaldırılanlar daha sonra taburcu edildi.

PTB siyasi partisinin 69 yaşındaki eski lideri Bay Jefferson da tüfekle birkaç el ateş ederek bir polis arabasının ön camını paramparça etti.

Yüksek Mahkeme Yargıcı Alexandre de Moraes, siyasetçinin ev hapsi şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanmasına karar vermişti.

Brezilya’da Bolsonaro ile solcu Luiz Inacio Lula da Silva arasında Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tur seçimleri öncesinde siyasi gerilim yüksek.

Hala birinci olarak görülen Lula, bu ayın başlarında yapılan ilk turda ikinci tur seçimleri önlemek için gereken geçerli oyların %50’sini alamamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu