Genel

Kuzey Kore Pasifik’i karıştırıyor! Ortak tatbikat öncesi balistik füze fırlattı

Kuzey Kore Güney Kore'ye doğru bir balistik füze denemesi gerçekleştirdi. Olay ABD uçak gemisinin Güney Kore kuvvetleriyle ortak tatbikatlara katılmak üzere Güney Kore'ye gelmesiyle öncesin yaşandı.

Kuzey Kore’nin Güney Kore’nin doğu kıyısına doğru belirsiz bir balistik füze ateşlediği iddia edildi.

GÜNEY KORE AÇIKLADI

Fırlatıldığını bildiren Güney Kore’nin genelkurmay başkanları, füzenin ne tür olduğunu veya ne kadar uzağa uçtuğunu doğrulamadı.

Reuters haber ajansının bildirdiğine göre, Japonya savunma bakanı füzenin 50 kilometre yüksekliğe ulaştığını ve münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğüne inanıldığını söyledi.

Fırlatma, Güney Koreli yetkililerin Kuzey Kore’nin denizaltılardan fırlatılmak üzere tasarlanmış bir füzeyi test etmeye hazırlandığına dair işaretler tespit ettiklerini söylemesinden bir gün sonra geldi.

Cuma günü, bir ABD uçak gemisi, ABD başkan yardımcısı Kamala Harris’in önümüzdeki hafta planladığı ziyaret öncesinde Güney Kore güçleriyle ortak tatbikatlara katılmak üzere Güney Kore’ye geldi.

DENEME SONRASI YAPTIRIM ÇAĞRISI GELDİ

Kuzey Kore, Haziran ayının başlarında bir günde sekiz kısa menzilli balistik füze ateşledikten sonra ilk kez böyle bir fırlatma gerçekleştirdi ve bu da ABD’nin Kim Jong-un liderliğindeki ulusa daha fazla BM yaptırımı çağrısı yapmasına neden oldu.

Kuzey Kore, BM kararlarını, meşru savunma ve uzay araştırmaları konusundaki egemen hakkının ihlali olarak reddediyor.

Yonhap haber ajansının Cumartesi günü bildirdiğine göre , o zamanki raporlar, Güney Kore ordusunun Kuzey Kore’nin Sinpo’daki topçu silahlarını test etmeye hazırlanan faaliyetlerini tespit etmesinin ardından Kuzey Kore’nin denizaltından fırlatılan bir balistik füzeyi test etmeye hazırlandığını söyledi.

Ajans, raporunda, testin önümüzdeki hafta Çarşamba ve Perşembe günleri Kuzey Kore’nin Güney Hamgyong Eyaletinde gerçekleştirileceğini belirten isimsiz bir Güney Kore askeri kaynağına atıfta bulundu.

DENİZALTINDAN BALİSTİK FÜZE ATACAKLARI RAPORLANDI

Bu haftanın başlarında, ABD merkezli bazı düşünce kuruluşları da Kuzey Kore’nin denizaltından fırlatılan bir balistik füze testi yapmaya hazırlanabileceğini söyledi.

Yeni uydu görüntüleri, Kuzey Kore’nin yeni balistik füze denizaltısı (SSB) için kritik olan ülkenin doğu kıyısındaki Sinpo Güney Tersanesi’nde yeni inşaat ve mavnalar ortaya çıkardı.

Kuzey Kore’yi izleyen tarafsız düşünce kuruluşu Stimson Center’ın bir programı olan 38 North’a göre, raporlara göre, daha önce mevcut olmayan denizaltı inşaat salonu çevresinde altı haber mavnası ve gemi tespit edildi.

DENEME 18 EYLÜL’DE GERÇEKLEŞTİ

Görüntüler 18 Eylül’de çekildi. Yeni gelişmenin, Kim Jong-un’un 2019’da ziyaret ettiği tersaneden “Kuzey Korelilerin yeni bir denizaltı başlatmaya hazırlandığını” öne sürdüğünü söyledi.

Raporda, “Ana inşaat salonundaki denizaltı fırlatma rıhtımı çevresinde zaman zaman mavnalar ve kuru havuz gözlemlenirken, bu alanda daha önce altı gemi ve mavnanın varlığı gözlemlenmedi” denildi.

Haber, ABD’li yetkililerin Rusya’nın Kuzey Kore’den roket ve top mermisi satın alma sürecinde olduğunu söylemesiyle geldi. İran silahlarının satın alındığı iddiasıyla birlikte bu tür hareketlerin, Batı yaptırımlarının Rusya’nın Ukrayna savaşındaki çabalarını engellediğini gösterdiğini söylediler.

RUSYA VE KUZEY KORE İDDİALARI YALANLADI

Hem Moskova hem de Kuzey Kore haberleri yalanladı.

Kuzey Kore devlet medyası KCNA tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, Kuzey Kore savunma bakanlığından ismi açıklanmayan bir yetkili, “Daha önce Rusya’ya hiç silah veya mühimmat ihraç etmedik ve bunları ihraç etmeyi planlamayacağız” dedi.

ABD’yi ve diğer “düşman güçleri” “temel siyasi ve askeri amaçlarını sürdürmek” için söylentiler yaymakla suçladı.

Kuzey Kore, nükleer diplomaside uzun süredir devam eden bir çıkmazın ortasında askeri yeteneklerini genişletmeye devam ederken, 2017’den bu yana ilk kıtalararası balistik füzeleri de dahil olmak üzere 30’dan fazla balistik silahı test ederek 2022’de test faaliyetlerini rekor bir hıza çıkardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu