Gündem

ABD’ye sığınmak isteyen iki Rus Alaska’ya gitti

Alaska'daki St Lawrence Adası'nda küçük bir tekneye binen iki Rus vatandaşı ABD'li yetkililer tarafından gözaltına alındı.

Eyaleti temsil eden iki ABD senatörüne göre, adamlar Gambell köyünde bir plaja indiler ve ülkeye sığınma talebinde bulundular.

İç Güvenlik Bakanlığı (DHS) sözcüsü, ikilinin sığınma talebinin şu anda işleme koyulduğunu söyledi.

Binlerce kişi, Ukrayna’daki savaş için askere alınmamak için Rusya’dan kaçtı.

500’den az daimi ikametgah sahibi olan Gambell, St Lawrence Adası’nın kuzeybatı burnunda oturuyor. Ada, Rusya’nın Chukchi Yarımadası’ndan yaklaşık 36 mil (56 km) uzaklıkta bulunuyor, yani Rusya’ya Alaska anakarasından daha yakın. Yerel basına göre, Gambell sakinleri denizin ötesindeki Rus Sibirya bölgesini görebiliyor.

Yerel bir kasaba memuru KTUU haber istasyonuna, erkeklerin kuzeydoğu Rusya’daki Egvekinot kentinden deniz yoluyla yaklaşık 300 mil (480 km) bir yolculukla oraya yelken açtıklarını ve o zamandan beri adadan uçtuklarını söyledi.

DHS, adamların “Salı günü küçük bir teknede” karaya çıktıklarını ve “inceleme ve tarama” için Alaska’nın en büyük şehri olan Anchorage’a uçtuklarını söyledi.

Alaska Valisi Mike Dunleavy Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında, varışlarının “bizim için bir sürpriz olduğunu” söyledi.

“Sürekli bir birey akışı veya bir birey filosu beklemiyoruz. Bunun olacağına dair hiçbir göstergemiz yok, bu yüzden bu bir kerelik olabilir” diye ekledi.

Ruslar askeri müdahalenin ardından sınıra kaçtı
Alaska Senatörü Dan Sullivan, Gambell’deki topluluk liderlerinin, erkeklerin Salı günü gelişiyle ilgili olarak kendisiyle temasa geçtiğini söyledi.

Sullivan, federal yetkilileri “daha fazla Rus’un Alaska’daki Bering Boğazı topluluklarına kaçması durumunda…

“Bu olay iki şeyi netleştiriyor: Birincisi, Rus halkı Putin’in Ukrayna’ya karşı yürüttüğü saldırganlık savaşına girmek istemiyor. İkincisi, Alaska’nın Rusya’ya yakınlığı göz önüne alındığında, devletimizin Amerika’nın ulusal güvenliğini sağlamada hayati bir rolü var.” Perşembe günü bir açıklama yazdı.

Eyaletten meslektaşı Senatör Lisa Murkowski, olayın “Amerika’nın Kuzey Kutbu’nda daha güçlü bir güvenlik duruşuna duyulan ihtiyacın altını çizdiğini” söyledi.

Her ikisi de Rusya’nın bölgede oluşturduğu tehditlerle mücadele etmek için devletteki stratejik savunma yeteneklerini ve altyapısını genişletmeye zorladı.

Bir Kremlin kaynağına atıfta bulunarak, bu hafta bir Forbes Rusya raporu, Başkan Vladimir Putin’in 21 Eylül’de kısmi bir birlik seferberliği ilan etmesinden bu yana 700.000 kadar erkeğin ülkeyi terk etmiş olabileceğini iddia etti.

Kitlesel göç, Rus birliklerinin savaş alanında ağır kayıplar ve moral kırıcı yenilgilerle karşı karşıya kalmasıyla geliyor.

Ancak çoğu erkek komşu Kazakistan, Gürcistan ve Finlandiya’nın yanı sıra diğer Avrupa ülkelerine karadan kaçarken, Alaska’ya varışlar bir ilki işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu