Gündem

Rusya Ukrayna’ya karşı kirli bomba kullanacak mı? Kirli bomba nedir? Kirli bomba saldırısı oldu mu?

Rusya'nın Ukrayna üzerinde kirli bomba kullanacağı iddiaları dolaşıyor. ABD, birçok ülke ile temasa geçerken vatandaşlar Kirli bomba nedir sorusunun cevabını araştırmaya başladı. Peki kirli bomba nedir? Kirli bomba Türkiye'ye etki eder mi? Detaylar haberimizde...

Kirli bomba kullanılacağı iddiaları dünya gündemini sarsmışken vatandaşlar kirli bomba nedir sorusunun cevabını araştırmaya başladı.

Rusya’nın Ukrayna üzerinde kirli bomba kullanacağı iddiaları dolaşıyor. Kirli bombalar, nükleer silah sınıfına girmiyor. Ancak kitlesel yıkım etkisine sahipler.

Konvansiyonel bir silah olarak bilinen kirli bomba, geleneksel patlayıcıların içine kimyasal radyoaktif malzemelerin eklenmesiyle hazırlanıyor.

Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toğrul İsmayıl, kirli bombalara ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

Kirli bomba aslında, bazen küçük nükleer silah da diyorlar ama radyolojik bir silahtır. Nükleer silahtan farkı şu ki: dağıtıcı güce sahip değil. Yani daha ziyade insanlara yönelik radyolojik kullanım amacıyla kullanılan bir silah diyebiliriz.

UCUZ VE KOLAY ÜRETİLİYORLAR

Hastanelerden, nükleer santrallerden veya araştırma laboratuvarlarından elde edilen radyoaktif malzemeler tercih ediliyor.

Böylece, bu tip bombalar nükleer silahlardan daha ucuz ve kolay üretilebiliyor.

DAHA ÖNCE KİRLİ BOMBA SALDIRISI OLDU MU?

Daha önce dünyanın hiçbir yerinde kirli bomba saldırısı düzenlenmedi. Ancak denemeler oldu.

1996’da Çeçen isyancıların, Moskova’daki bir parka yerleştirdiği kirli bomba güvenlik ekiplerince etkisiz hale getirildi.

1998’de de Çeçenistan istihbarat servisi, bir demir yolu hattının yakınına yerleştirilmiş bir kirli bomba tespit ederek imha etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu