Spor

Iker Casillas’ın ‘Ben eşcinselim’ tweeti neden gülünecek bir konu değildi? Iker Casillas gerçekten eşcinsel mi?

Eski Real Madrid ve İspanya kalecisinin hesabından bir tweet, "Umarım bana saygı duyarsınız: Ben eşcinselim" dedi. Bu konu dünya basınında ciddi bir yer kapladı. Detaylar haberimizde...

Bu sözler, en azından ilk bakışta, futbol için bir dönüm noktasını temsil ediyordu.

Bu doğru olsaydı, Casillas, erkek rol modellerinin sayısının hala bir çift kaleci eldiveninin parmaklarında sayılabileceği bir sporda cinselliği hakkında açılan en önemli erkek oyuncu olurdu.

Ancak Casillas’ın sözde çıkışına verilen tüm destekleyici yanıtların arasında, işlerin göründüğü gibi olmadığına dair açık bir işaret vardı.

Casillas’ın İspanya’dan eski takım arkadaşı Carles Puyol, “Hikayemizi anlatmanın zamanı geldi, Iker,” dedi ve yanıtını bir öpücük emojisi ile imzaladı.

Ve ortaya çıktığı gibi, Casillas hiç çıkmıyordu.

‘Bana saygı gösterin: Ben eşcinselim’ yazısı çıktıktan iki saat sonra, Casillas onu sildi ve yeni bir tweet ile değiştirdi, saldırıya uğradığını, ancak her şeyin artık “düzenli” olduğunu iddia etti.

Ve Puyol?

Orijinal gönderisini de silmiş.

Puyol, Twitter hesabından özür dileyerek, “Bir hata yaptım” diyerek, “Kötü niyet içermeyen, beceriksiz bir şaka için özür dilerim.”

Ancak Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonası kazananlarının niyeti ne olursa olsun, çevrimiçi tepki güçlü ve şiddetliydi.

Eşcinsel olan futbol hakemi Ryan Atkin, iki adamı “oyunda homofobiyi körüklemekle” suçladı ve ikilinin “utanç içinde başlarını eğmeleri” gerektiğini söyledi .hem “tweetlerin oynaklığını… hem de zayıf geri dönüşü” eleştirdi.

Peki bu neden önemli?

Ne de olsa, saldırıya uğramış bir hesap veya kötü ifade edilmiş bir tweet, hayatları değiştirme gücüne sahip değildir – ve İspanyol medyasının Casillas’ın özel hayatı hakkındaki spekülasyonlarına yanıt olarak bildirildiğine göre, eski takım arkadaşları arasındaki kötü bir şakaysa… peki, ne olmuş?

Gerçekten önemli mi?

Cevap evet – ama bunu anlamak için futbolda ve toplumda LGBTQ+ olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamanız gerekir.

Jake Daniels ve Zander Murray’in hikayelerini dinlemiş olmalısın , oyunda gençler olarak oyuna devam etmek için cinselliklerini gizlemeleri gerektiğine inandıklarında hissettikleri ağırlık hakkında konuşuyorlardı.

Lloyd Wilson ve Josh Cavallo’nun ve gey ve biseksüel erkeklerin tarihsel olarak marjinalleştirildiği bir sporda her iki erkeğin de kendi özgün benliklerini ortaya koyma cesaretinin farkında olmalısınız .

Hem erkek hem de kadın olmak üzere spor yapan birçok insanın cinsellikleriyle mücadele ettiğini ve genel olarak İngiltere ve Galler’de LGBTQ+ kişilere yönelik nefret suçlarının arttığını bilmeniz gerekir.

NE TEPKİLER GELDİ?

Futbolu daha kapsayıcı bir yer haline getirmek için çalışanların endişesi, ne Casillas’ın ne de Puyol’un sosyal medyada yayınladıklarında bunları düşünüyor görünmemesi olacaktır.

Basitçe söylemek gerekirse, her iki adam da güzel oyunda eşcinsel olmanın nasıl bir şey olduğunu ‘anlamamış’ gibi görünmüyordu.

Bunun yerine, eski İspanya enternasyonalleri arasındaki Twitter alışverişi, Katar’daki yaklaşan Dünya Kupası’na yarım göz ile, futbolun LGBTQ + topluluğuna hoş geldiniz hissettirmek konusunda ciddi olmadığını düşünenlere mühimmat veriyor.

Casillas ve Puyol’un sözlerinin gerçek dünyada sonuçları olduğuna işaret edenlere -ben dahil- son 24 saati homofobik tacizler savurarak geçiren sosyal medyanın en kötü unsurlarını harekete geçirdi.

Ancak, daha iyisini bilmesi gereken iki adamın teneke kulaklı ve ahmak Twitter değiş tokuşları için bütün bir sporu kınamak adil olmaz.

Futbolda giderek daha fazla insan gerçek benliklerini paylaşmaya ve cinsellikleri hakkında açılmaya istekli.

Önemli yıldönümlerini kutlayan LGBTQ+ liglerinden , oyunlara kapsayıcı benlikleri olarak katılan LGBTQ+ hayranlarına kadar , spor hiç olmadığı kadar kapsayıcı.

İlerleme yeterince hızlı mı yoksa yeterince görünür mü?

Pazar günkü sosyal medya alışverişi bunu önermez – ancak değişim, ne kadar kademeli olursa olsun, açıkça gerçekleşmektedir.

Yani bir dahaki sefere Casillas veya Puyol tweet atmaya karar verirse, belki bunun yerine bununla ilgili olabilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu