Teknoloji

Apple CEO’su resmen açıkladı: Gelecekte zengin olmak istiyorsanız bunu yapın

Apple CEO'su Tim Cook, Cuma günü Hollandalı haber kuruluşu Bright ile yaptığı röportajda metaverse ve daha fazlasını konuştu. Cook, programlamanın "öğrenebileceğiniz en önemli dil" olduğunu söyledi.

Apple CEO’su Tim Cook, Cuma günü Hollandalı bir medya kuruluşu olan Bright ile yaptığı röportajda okulda kodlama becerilerini öğretmenin önemini tartıştı .

Cook, haber yayınına yaptığı açıklamada, “Bence herkes liseden mezun olmadan programlamayı öğrenmeli ve aslında bunun ilkokulda öğretilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek, kodlamayı “tek evrensel dil” olarak gördüğünü de sözlerine ekledi.

“ÖĞRENEBİLECEĞİN EN ÖNEMLİ DİL BU”

“Öğrenebileceğin en önemli dil bu,” diye devam etti. “Elbette ana diliniz iletişim için daha önemlidir, ancak bir programlama dili yaratıcılığınızdan yararlanmanın bir yoludur.”

CNBC’nin 2019’da bildirdiğine göre Cook, 2019’da bunun tıpkı matematik ve tarih gibi “temel bir beceri” olduğunu savunarak yıllardır erken eğitim müfredatına programlamayı dahil etmeyi teşvik etti .

Bu yaz CEO , ABD hükümetine her eyaletteki K-12 müfredatını bilgisayar bilimi derslerini içerecek şekilde güncellemesi çağrısında bulunan 500’den fazla iş liderine katıldı.

“GELECEK NESLİ HAZIRLAMAK SORUMLULUĞUMUZDUR”

“Amerika Birleşik Devletleri teknolojide dünya lideri, ancak lise öğrencilerimizin sadece %5’i bilgisayar bilimi okuyor. Bu nasıl kabul edilebilir? Kişisel bilgisayarı, interneti ve akıllı telefonu biz icat ettik. Gelecek nesli hazırlamak bizim sorumluluğumuzdur. Yeni Amerikan Rüyası için” yazıyor mektupta.

Çalışma İstatistikleri Bürosu, ABD’nin 2026 yılına kadar 1,2 milyon yazılım mühendisi sıkıntısıyla karşı karşıya kalacağını tahmin ediyor. 2021’de, BLS başına ABD’deki yazılım geliştiriciler için ortalama yıllık ücret 109.020 dolardı.

İş gücü sıkıntısına rağmen, geleneksel olmayan eğitim ve kariyer geçmişine sahip programlama rollerine başvuran bazı öğrenciler hala iş bulmakta zorlandıklarını söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu