Teknoloji

Elon Musk, gecikmeden sonra Tesla’nın insansı robotunu sergilemeye başladı

Tesla CEO'su Elon Musk, bir robot işinin arabalarından daha değerli olacağını ve Cuma günü yatırımcıların, müşterilerin ve potansiyel çalışanların Tesla'nın "AI Günü"nde bir prototip görmeyi beklediklerini söyledi. Bu, "Optimus" adlı botun çalışmaya hazır olup olmadığını kanıtlayabilir.

Robot, AI gösterisinin yıldızı olacak, ancak Musk’ın Tesla’nın uzun süredir ertelenen kendi kendine sürüş teknolojisini de tartışması bekleniyor. Mayıs ayında Musk, dünyanın en değerli otomobil üreticisinin tam kendi kendine sürüş kabiliyetine ulaşmadan “temelde sıfır değerinde” olacağını ve artan düzenleyici soruşturmaların yanı sıra teknolojik engellerle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Musk, Çarşamba günü geç saatlerde Twitter’da “Çok sayıda teknik detay ve harika donanım demoları olacak” diye yazdı ve etkinliğin mühendisleri işe almayı amaçladığını ekledi.

ROBOR TEST EDİLECEK

Tesla’nın canlı gösteri rekoru karışık. Fırlatmalar genellikle alkış alır, ancak 2019’da Musk’ın bir çalışanı yeni bir elektrikli kamyonetin zırhlı penceresine çelik bir bilye fırlattığında, cam çatladı.

Robot için kilit test, beklenmedik durumlarla başa çıkıp çıkamayacağıdır.

Musk, Tesla’nın insansı robotlar için planını geçen yıl Ağustos ayındaki AI gününde duyurdu ve bu yılki etkinliği, muhtemelen gelecek yıl üretime başlama planıyla robot prototipinin çalışması için Ağustos ayından erteledi.

GÖRÜNTÜSÜ ALAY KONUSU OLDU

Tesla, robotun sosyal medyada ortaya çıkışını, kalp şekli yapan metalik robotik ellerin bir görüntüsü ile alay etti. Ancak Arizona Eyalet Üniversitesi’nde robotik profesörü olan Heni Ben Amor, farklı nesneleri manipüle edebilen insan benzeri, çok yönlü eller inşa etmenin son derece zor olduğunu söyledi.

Başlangıçta, Transformers medya serisindeki Autobot’ların güçlü ve yardımsever liderine bir gönderme olan Optimus, Musk’a göre Tesla fabrikalarının etrafında parça taşımak veya bir arabaya bir anahtarla cıvata takmak da dahil olmak üzere sıkıcı veya tehlikeli işler yapacaktı.

Agility’nin baş teknoloji sorumlusu Jonathan Hurst, “İnsanların hünerle yapabilecekleri konusunda robotlar için çok, çok zor olan çok şey var. Ve bu, robotun bir robot kolu mu yoksa bir insansı şeklinde mi olduğunu değiştirmeyecek” dedi. İnsansı bir robot firması olan Robotics, Reuters’e verdiği demeçte.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu